P
U
S
C
P
S
N
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
Vstupní strana | Česky
22.04.2019 - 05:04 CET Přihlášení uživatele

Výlety

Tisk PDF dokument Pošli upozornění na záznam Zpět

Zruč nad Sázavou

Zruč nad Sázavou není jen Baťovo město, její historie sahá až hluboko do středověku, kdy zde vládly rody Kolowratů a Kaleniců. Dnešní podobu zámku i okolnímu parku vtiskl podnikatelský rod Schebků.

Zruč nad Sázavou je pětitisícové město, o němž je dochována nejstarší písemná zmínka z roku 1328. Město, které nese typické znaky Baťovské architektury se za posledních několik let výrazně změnilo.

Velkou proměnu zaznamenal především zručský zámek, který je od roku 2003 majetkem města a prošel 1. a 2. etapou rozsáhlé rekonstrukce „Zručský zámek ožívá“, v letech 2006 – 2010.  Tento projekt byl podpořen z evropských fondů.

Do zručské historie se zapsalo několik významných rodů – mocní a výbojní Kolowraté, z jejichž období je dochována část opevnění, Kalenicové, jejichž rodový erb tvoří městský znak, Löwenthalové, kteří zřídili první zámecký park, Jan Stanislav Skrejšovský, který se také podílel na stavebních úpravách zámku a především pak Schebkové, kteří nechali vypracovat stavební projekt od předního českého architekta Jana Vejrycha a provedli přestavbu zručského zámku (1891-1909 včetně parku) do dnešní podoby.

V severním křídle zámku sídlí radnice a jižní a východní křídlo slouží k prohlídkám zámku. V roce 2007 bylo v přízemí zámku zřízeno Infocentrum, které zajišťuje prohlídky zámeckých interiérů, regionálního muzea „Od verpánku k Baťovi“,expozice panenek „Království panenek  a návštěvu naučné stezky v zámeckém příkopu, kde si děti mohou vyzkoušet něco z umu mladých rytířů, prodej vstupenek, suvenýrů, informace o ubytovacích a stravovacích zařízeních, přehledy sportovních a kulturních akcí. Infocentrum je otevřeno celoročně.

Podzámčím vede obnovená romantická procházková trasa hraběnky Emmy, ze které je vidět  pod skalami „Posázavská železnice“, zprovozněná v roce 1903, řeka Sázava a část Zručské cyklostezky. Dalším velikým lákadlem především pro děti je areál dětského hřiště s kuličkovým areálem a půjčovnou šlapacích autíček. Pro sportovní vyžití pak slouží městská sportovní hala a sportovní areál za I. Základní školou. Centrem kulturního dění ve Zruči je Spolkový dům, kde sídlí Městská knihovna a zručské spolky a zájmové organizace.

Aktuální informace naleznete na webových stránkách : www.mesto-zruc.cz

                  

Kontakty:

Informační centrum: 327 531 329     e mail: infocentrum@mesto-zruc.cz

Odbor kultury:          327 531 194                 kultura@mesto-zruc.cz

 

Otvírací doba infocentra a zámku v sezóně:     květen – září   10:00 – 17:00 hod.      

                                   

Provozní doba infocentra mimo sezónu :   Po,St   – 7.00 – 17.00 hod.

                                                                    Út,Čt  -  7.00 – 15.00 hod.

                                                                     Pá      -  7.00 – 14.00 hod.    zámek z parku
zámek z parku
zámek z parku
červený pokoj
červený pokoj
červený pokoj
muzeum panenek
muzeum panenek
muzeum panenek
barončina stezka
barončina stezka
barončina stezka
stezka pro děti
stezka pro děti
stezka pro děti
kuličkový areál
kuličkový areál
kuličkový areál
obuvnické muzeum
obuvnické muzeum
obuvnické muzeum
sportovní areál p...
sportovní areál při ZŠ
sportovní areál p...