P
U
S
C
P
S
N
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
Vstupní strana | Česky
16.01.2019 - 01:35 CET Přihlášení uživatele

Výlety

Tisk Řadit podle data vložení sestupně Řadit podle data vložení vzestupně Řadit podle nadpisu sestupně Řadit podle nadpisu vzestupně Zpět
Zobraz / Skyj

Zaniklé Labe

Labe sice již dávno není stříbropěnné, ale není ani tak špinavé jako tomu bylo před deseti lety a mnohde se v něm opět dá i koupat. Procházka po jeho březích nepostrádá na zajímavosti. V širším či užším pásu po obou březích od Týnce až po Veltruby se zachovaly lužní lesy. Vyzvednout je třeba především chráněnou přírodní rezervaci Veltrubský luh s koberci bledulí v předjaří. Obdivovat můžete i četná slepá ramena Labe s typickým rostlinstvem a živočišstvem, která zůstala po regulaci Labe v první polovině 20. století.

Zobraz / Skyj

Ringelland - Habrkovice u Kutné Hory

Habrkovice 34, 284 01 Kutná Hora, Tel: +420 721 295 522, +420 607 168 152
Jediný zvířecí park v ČR, kde můžete vidět zvířata nejen v klecích a výbězích, ale i v manéži. V roce 2008 se v Habrkovicích u Kutné Hory usadila drezérská rodina Ringelových a začala ze starého objektu budovat svůj zvířecí park. Otec Ivan a jeho dva synové Tomáš a Jan celý život pracovali jako drezéři se svými skupinami šelem v mnoha cirkusech po celé Evropě. Matka Olga pracovala v manéži s třítunovým hrochem, kterého vychovala od malička.

Zobraz / Skyj

Románské památky (ranný středověk)

Obraz krajiny před založením Kutné Hory umožňují románské kostely, jež stály u tehdejších zpravidla opevněných sídel při obchodních cestách. Románský původ má tzv. Opatská kaple v sedleckém klášteře. Malínské kostely sv. Štěpána, Jana a Pavla pamatují zdejší Slavníkovskou mincovnu. Kostel sv. Prokopa si nechal spolu s tvrzí vybudovat Miroslav z Cimburka, když svoje sedlecké sídlo daroval cisterciákům. Vysvěcení kostela sv. Jakuba byl přítomen král Vladislav II. Raně gotický kostel sv. Bonifáce nalezneme v Loších. Na druhou stranu od Kutné Hory je možné navštívit románský kostel ve Vysoké, který tvoří sakristii mladší stavby. Při návratu do Prahy je možné zhlédnout i románský kostel Zvěstování Panny Marie v Plaňanech, sv. Václava v Kouřimi a sv. Havla ve Škvrňově.


    Předchozí

  [1] [23